הצהרת נגישות

מצלמות חום גוף

הדמיה תרמית - מצלמת חום גוף

עם התפשטות נגיף הקורונה (COVID 19) בעולם שתחילתו במחוז וואהן אנו עוקבים ונערכים עם פתרונות טכנולוגיים חדשים-ישנים אשר יתכן ויהיו כורח המציאות של כולנו בקרוב.

עם סיום חג הפסח, אפריל 2020 אנו צפויים להתחיל ולדון באסטרטגיית היציאה מהסגר הכלכלי ומעבר למציאות החיים לצד ה"קורונה".

אם נעקוב אחרי המצב במדינות האסיאתיות כגון טאיוואן, הונג קונג וסין נלמד על כלים אפשריים לבידוד חברתי וניטור ומעקב אחרי קהל האנשים שאולי נושא בתוכו חולים פוטנציאלים בנגיף.

אחד התנאים המסתמנים ככורח המציאות לחזרה לשגרה לצד הקורונה היא מדידת חום חובה בכניסה לכל חלל ציבורי/פרטי בו מתקיימת התקהלות של אנשים; מקומות העבודה שלנו, אזורי הבילוי והמסחר ואף מוסדות הלימוד והממשלה.

מצלמות חום גוף (מצלמות תרמוגרפיות) הן אחד הפתרונות הטכנולוגיים המסוגלים להתמודד עם בדיקה מאסיבית של קהל אנשים בינוני או גדול באופן מהיר ללא עיכוב כמעט. ישום הפתרון יאפשר סינון ראשוני של אנשים בקהל, בכניסה לכל מקום החשודים בחום גבוה שהוא אחד התסמינים להמצאות וירוס הקורונה.

טכנולוגיה זו אמנם חדשה לנו ולרב מדינות העולם אך היא מקובלת ומיושמת בפועל כבר מספר שנים בסין, טאיוואן, הונג קונג - זכר למגפות קודמות כגון הסארס, הזיקה והאבולה.

למי מביננו שעבר בגבולותיהם של ארצות אלו ודאי והבחין בישום של אותם מצלמות לסריקת חום גוף בכל אחד ממעברי הגבול ותחנות הרכבת ואף בזמנים מסומים בהתאם לצורך ובכל המרחב הציבורי כולל מוסדות המדינה, בנקים, קניונים וכו'.

מערכות למדידה וניטור חום במרחבי התקהלות מיועדות למנוע "פקקים" במעברים ובכניסות ע"י מדידה מהירה של האנשים תוך כדי הליכה ואפילו אם הם לובשים מסכה.

המדידה מתבצעת מרחוק, ללא מגע, ללא עצירת התור ממרחקים של עד 8 מ' במערכות הגדולות והמקצועיות יותר וכ-2-3 מ' למערכות הבינוניות.

ניטור חום הקהל במעברים מתבצע באופן אוטומטי וכל אדם אשר חורג מהערך הנקבע בדר"כ מעל 38 מעלות צלסיוס, יתבקש לצאת מחוץ לתור/מעבר ולהיבדק פרטנית.

בקרת כניסה עם זיהוי פנים ומדידת חום - מצלמות אינפרא אדום למדידת חום משולבות עם מערכות מחשוב חזקות בעלות טכנולוגיית זיהוי פנים והמדידה מתאפשרת במקביל לכמות של אנשים במעבר וגם אם הם עם מסכה. (החל מיום ראשון ה-12.4.2020 ישנה חובת לבישת מסיכה בציבור לכל אדם מעל גיל 6).

לסיכום,

ברגעים אלו בשלהי אפריל 2020 כשאנחנו עמוק בתוך המגיפה העולמית, חוסר הוודאות והעתיד לבוא משתנים מיום ליום אך בהחלט ניתן להניח כי אחד התנאים ליציאה מהסגר ולמעבר לחיים לצד והקורנה הוא מדידת חום בכל מקום.

מדוע אם כך לא להשתמש במד חום / טרמומטר ידני שעלותו זניחה ?!

מדידת חום פרטנית לכל אדם בכניסה למתחם/בניין ע"י מד חום ידני פשוט אינה מתאימה לחללים עם מעבר רב של בני אדם במהלך היממה.

עצירה של כל אדם תיצור תורי ענק, התקהלות שלא לצורך ובזבוז כח אדם לביצוע הנ"ל.

כמו כן, מדי הטמפרטורה הסטנדרטיים אינם מיועדים לשימוש מאסיבי ולכמות אנשים גדולה, דבר העלול לגרום להם לבלאי מואץ ולכשל במהימנות המדידה.

מערכת מצלמה למדידה טרמית יקרה פי אלפי מונים מאותו מד חום פשוט אך מפשרת מאידך חיסכון בכח אדם ומונעת הצטופפות מיותרת במעברים.

חברתנו בוחנת בימים אלו מספר מערכות בפורמט מכירה או השכרה לטווח קצר/ארוך מול כמה ספקים בינלאומיים בעלי נסיון רב בתחום.

השוק העולמי כולו במרוץ למציאת פתרונות כאלו ואחרים וקיים מחסור רב במוצרים אלו ובכיבים הדרושים ליצורם - דבר אשר מייקר משמעותית מערכות מסוג זה.

תחום ה- IR SCREENING או ה- FEVER WARNING SYSTEMS נחלק ל- 2 סוגים עיקריים:

הראשון, מערכת שלמה להתקנה קבועה עם מצלמה היברידית + שרת/מחשב + מקרן חום חיצוני + מסך תצוגה - לאזורים מרובי קהל ללא הפסקה.

השני, מצלמה תרמית ניידת ALL IN ONE, קומפקטית ומותקנת על חצובה כולל מערכת הפעלה מובנית כולל מסך קטן מובנה עם יציאות להתקנים חיצוניים (צג/כריזה).

הסוג הראשון FEVER WARNING SYSTEMS   

מורכב בדרך כלל ממצלמה היברידית (מארז המכיל 2 מצלמות - וידאו לצפייה ישירה + מודול תרמי אינפרא רד) + BLACK BODY (מקרן חום חיצוני) על מנת לדייק את המדידה. מקרן החום מבוקר מותקן מול המצלמה באזור מעברי הקהל ומאפשר דיוק של  0.3 מעלות צלסיוס בטווח ראיה של עד כ-8 מטרים.

מערכות אלה יודעות להתמודד בקלות במקומות הומי אדם והם מאפשרות עבודה רציפה ללא תקלות.

המצלמה ההיברידית ומקרן החום מתממשקים למחשב עם חומרה ייחודית של היצרן בצרוף תוכנה ואלגוריתם מובנה לניטור, זיהוי וניהול.

צג מחשב מפוצל מראה במקביל וידאו חי של הנבדקים ובמקביל צילום טרמי שלהם עם חיווי טמפרטורה לכל אדם.

עם יכולות בינה מלאכותית וניטור חום למרחק בקהלים גדולים נוכל לזהות בקלות אנשים עם פוטנציאל לחום גבוה וע"י כך לבודד אותם מהשאר.

למערכות אלו יציאה למערכות כריזה או הגברה וכן מסדי נתונים המאפשרים גם מעקב על כמות הקהל הנכנס למתחם וניהול מאגרי מידע.

שילוב טכנולוגיה מתקדמת של זיהוי פנים ומעקב AI - Artificial Inelegance מאפשר קריאת טמפרטורות של כמה אנשים במקביל תוך כדי תנועה.

הסוג השני IR SCREENING

מורכב בדר"כ ממצלמה אחת על חצובה סטנדרטית, ניידת ומתחברת להתקנים חיצוניים כגון צג או רמקולים.

ניתן גם להתממשק אליה בחיבור WIFI או BT.

טווח הדיוק של מערכות אלו הוא סביב ה-0.4-0.5 מעלות צלסיוז והם אינם נעזרות באלמנט חום חיצוני כגון מקרן חום BLACK BODY.

מצלמות תרמיות ALL IN ONE הן קומפקטיות וניידות, להקמת עמדות ניטור ומדידת חום בקלות רבה.

טווח הראיה שלהן תלוי בעדשה, בין חצי מטר לכמה מטרים בודדים ויכולת כיסוי רחוב המעבר כ-2-3 מטר.

המצלמות הללו מגיעות עם סוללה נטענת ליתיום איון אך ניתנות לחיבור קבוע לחשמל לעבודה ממושכת.

יחידות אלו אינם זקוקות לכח מחשוב חיצוני והם מגיעות עם מערכת הפעלה פנימית משלהם (כגון אנדרואיד) וניתנות לשילוב ועבודה עם אפליקציות תואמות ואפשרות להיות רכיב קצה במערכות גדולות יותר.

חלקן מגיע עם מסך אינטגראלי "5 מסתובב ואפשרות לחיבור צג חיצוני לקריאה נוחה יותר של המפעיל.

ציוד זה אינו דורש מקרן חום חיצוני והוא משתמש בחיישן פנימי המותקן בצמוד למצלמה.

נפח הקהל למדידה הוא עד כ- 150 איש בדקה בתלות בתנאי השטח.

יתרון נוסף למצלמה התרמוגרפית הניידת הוא האפשרות לסיבוב העדשה בקלות והתאמתה לאופן ההתקנה.

עלות מצלמה תרמוגרפית ניידת נמוך עד כ-50% מהמערכות הקבועות.

חשוב להבחין גם בין מצלמה תמוגרפית היברידית לבין מצלמות תרמיות פשוטות המשמשות לצרכי התעשייה כגון איתור נזילות / כשלים ברכיבי חשמל.

לצורך מדידת חום אמינה נדרש חיישן ברזולוציה של כ-400X300 פיקסלים לעומת כ- 160X120 בתעשייתיות הפשוטות.

אחד המאפיינים החשובים במערכת טרמית לזיהוי חום גוף הוא האפשרות לקבל תמונה ליד תמונה, וידאו חי לצד הדמייה טרמית וטמפרטורה על מנת לזהות את ה"חשודים" בקהל הזורם פנימה.

מושגים בתחום - פרוש בשפה פשוטה

AI - Artificial Inelegance

בינה מלאכותית, פועל יוצא של כוח מחשוב אדיר עם בסיס נתונים רחב ומתעדכן בשילוב חומרה ותוכנה.

טכנולוגיית זיהוי פנים מבוססת ברובה על כך ומאפשרת למחשב המנתח את הנתונים המגיעים מהמצלמות להתמקד ב-פנים בלבד של האנשים ולהתעלם משאר האובייקטים ברקע. כמו כן מתאפשרת קריאת נתונים ממוקדת ב-מצח וכך מתאפשרת מדידה אמינה גם לאדם הלובש מסכה.

יכולות אלו תלויות במאגרי מידע עצומים, לומדים ומתעדכנים כל הזמן ובניסיון הנצבר של החברה המפתחת.

האלגוריתמים ויכולות רבות נוספות בתוכנה מונעות קריאות שגויות של טמפרטורה בקהל.

Black Body

גוף שאינו קולט טמפרטורה מהסביבה ומשדר החוצה רק את הטמפרטורה שהוא מייצר. לטובת העניין (מערכות למדידת חום גוף) ה-BLACK BODY הוא מקרן חום קבוע המשמש כנקודת יחוס של טמפרטורה ביחס לסביבה ומדייק את קריאת הנתונים של המצלמה התרמית.

פעולתו מונעת הפרעות מעצמים אחרים הפולטים חום בסביבתו.

דימות תרמי - מצלמות חום גוף

הדמייה תרמית - מצלמת חום גוף